Ułatwienia dostępu

  • Baza wiedzy do Twojej dyspozycji
    Baza wiedzy do Twojej dyspozycji

    Skorzystaj z najlepszej Bazy wiedzy na temat gospodarowania wodami, poprawy jakości i bioróżnorodności wód powierzchniowych

    Dowiedz się więcej
  • Sprawdź nasze najbliższe wydarzenia
    Sprawdź nasze najbliższe wydarzenia

    Zobacz, gdzie możesz nas spotkać i dowiedzieć się więcej na temat projektu LIFE Pilica

    Dowiedz się więcej
  • Obszary działania w ramach projektu
    Obszary działania w ramach projektu

    Zobacz, jakie obszary działania obejmuje projekt LIFE Pilica

    Dowiedz się więcej
Czym jest
Projekt
LIFE Pilica

LIFE Pilica to interdyscyplinarny projekt finansowany przez Komisję Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głównym celem jest poprawa jakości wód w zlewni Pilicy oraz zwiększenie ich retencji poprzez wspieranie wdrażania Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły (PGW).

Projekt realizowany jest w zlewni Pilicy o powierzchni ok. 9 tyś. km , która położona jest na obszarze 93 gmin w obrębie 5 województw (łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego).

16 mln €
Wartość projektu

Całkowity budżet projektu LIFE Pilica
wynosi 16 306 776 €

60%
Dofinansowania

Dofinansowanie otrzymane od Komisji Europejskiej wynosi 60%

35%
Dofinansowania

Dofinansowanie otrzymane z Narodowego Funduszu i Ochrony Środowiska to 35%

Zobacz
Co nowego u nas

Pierwsze spotkanie interesariuszy w ramach projektu LIFE Pilica. Na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele władz samorządowych oraz krajowych

DSC02713

W dniach 27-28 października br. w Smardzewicach, odbyła się konferencja dotycząca projektu LIFE Pilica. Na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele zarówno władz samorządowych, jak i krajowych.

Projekt LIFE Pilica związany jest z poprawą wód zlewni Pilicy. Jest to pierwsze tego typu spotkanie, które ma zachęcić samorządy do współpracy.

- Nasz projekt ma za zadanie katalizować do wdrożenia działania, wskazane w planie gospodarowania wodami tak, aby oczyścić wody zlewni Pilicy - mówi Mariusz Biernacki, Koordynator projektu.

W trakcie konferencji zostały zaprezentowane założenia projektu. Pierwszy dzień rozpoczął się wystąpieniami gości z władz wysokiego szczebla.

- Mieliśmy szerokie grono władz lokalnych - samorządowców, mieliśmy instytucje regionalne z województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i śląskiego, ale także przedstawicieli z poziomu krajowego - mówi Katarzyna Izydorczyk, Kierownik merytoryczny projektu.

Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże. W konferencji uczestniczyło stacjonarnie około 130 osób, do tego niespełna sto osób wzięło udział śledząc wydarzenie za pomocą aplikacji online.

Wśród uczestników pojawili się między innymi Przemysław Daca - Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Grzegorz Schreiber - Marszałek Województwa Łódzkiego, Marek Gróbarczyk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Jarosław Wiśniewski - Zastępca Dyrektora w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Andrzej Muter - Kierownik Wydziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Janusz Ciesielski - Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi, Paweł Sałek - Doradca Prezydenta RP i Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Ewa Wendrowska - Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Okres realizacji projektu LIFE Pilica zaplanowany jest na dziesięć lat. Niebawem odbędą się kolejne konferencje związane z tym przedsięwzięciem.

Zobacz relację wideo z konferencji (a pod nim zdjęcia):

 

Podobne wpisy

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wszystkich włodarzy, mieszkańców oraz sympatyków zlewni Pilicy, dla których szczególnie ważne jest środowisko naturalne i konieczność dbania o jego stan zapraszamy do dialogu poprzez kontakt z nami

Copyright © 2025 LIFE Pilica