Ułatwienia dostępu

Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) jest instytutem badawczym specjalizującym się w dziedzinie ekohydrologii: jej rozwoju, wdrażaniu i rozpowszechnianiu.

Ekohydrologia, której podstawy sformułowano w Polsce (Zalewski i in. 1997, Zalewski 2000, 2011, 2014). Niezmiennie od 1996 roku Ekohydrologia stanowi jeden z kluczowych priorytetów ONZ w zakresie globalnej gospodarki wodnej. Również w strategii VIII Fazy Międzynarodowego Programu Hydrologicznego (IHP) UNESCO na lata 2014-2021 priorytet „Ekohydrologia” został zatwierdzony jako jeden z 6-ciu filarów strategii.

ERCE PAN prowadzi transdyscyplinarną działalność naukową w obszarze nauk przyrodniczych i nauk o ziemi w ramach realizacji badań podstawowych oraz rozwojowych (www.erce.unesco.lodz.pl/ news/folder). Badania koncentrują się wokół dwóch głównych nurtów badawczych: (1) zastosowania rozwiązań ekohydrologicznych dla poprawy jakości wód wymaganych prawem krajowym jak również dyrektywami Komisji Europejskiej oraz (2) zastosowania mikrobiologii i badań molekularnych w biotechnologiach ekohydrologicznych. Badania w ramach głównych filarów rozszerzane są o zagadnienia bioekonomii cyrkularnej, badań nad systemami społeczno-ekologicznymi, a także o rozwiązania oparte na procesach zachodzących w ekosystemach naturalnych (ang. nature-based solutions), które są priorytetem zarówno polskiej polityki odpowiedzialnego rozwoju, strategii Komisji Europejskiej, jak i polityki ONZ – wyrażonej w strategicznym dokumencie „Sustainable Development Goals”.

Pracownicy to specjaliści z zakresu nauk o środowisku: biolodzy, ekolodzy, inżynierowie środowiska, biochemicy i genetycy. Pracownicy są autorami lub współautorami licznych artykułów naukowych, które ukazały się w czasopismach międzynarodowych, w tym w czasopismach posiadających Impact Factor. Dynamiczny i kreatywny zespół zdobył doświadczenie zarówno przy realizacji:

- projektów krajowych: finansowanych przez NCN, NCBiR oraz MNiSW

- projektów zagranicznych, m.in. projektów w ramach Programów Ramowych KE: FAME, ALTER, EXPEER, AMBER H2020, eLTER H2020, NAiAD H2020, RECONECT H2020, oraz w ramch instrumentów LIFE+: (EKOROB, ENVEUROPE), Interreg BSR: (WATERDRIVE), czy Biodiversa (ENABLE);

- jak i w działaniach organizacyjnych takich jak organizacja międzynarodowych i krajowych konferencji czy szkoleń specjalistycznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wszystkich włodarzy, mieszkańców oraz sympatyków zlewni Pilicy, dla których szczególnie ważne jest środowisko naturalne i konieczność dbania o jego stan zapraszamy do dialogu poprzez kontakt z nami

Copyright © 2025 LIFE Pilica