Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w Polsce.
Wody Polskie powstały 1 stycznia 2018 roku , połączyły rozproszone kompetencje z zakresu zarządzania zasobami wodnymi. Odpowiadają one za ochronę mieszkańców naszego kraju przed powodzią i suszą, troszczą się o dobrą jakość naszych wód oraz naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne.
Wody Polskie to 330 nadzorów wodnych, 50 zarządów zlewni, 11 regionalnych zarządów gospodarki wodnej z siedzibami w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, którego siedziba znajduje się w Warszawie.
Rolę Beneficjenta Koordynującego w Projekcie LIFE Pilica pełni jednostka organizacyjna Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie (PGW WP RZGW w Warszawie).
PGW WP RZGW w Warszawie położony jest w centralnej Polsce na terenie 7 województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i śląskiego. Zarządza obszarem o powierzchni 47,240 tys. km2 obejmującym region wodny Środkowej Wisły i Dolnej Narwi. Główne rzeki w regionie to Wisła od ujścia Sanny do Włocławka, Narew od Orzyca do ujścia, Bug id ujścia Liwca do Zbiornika Dębe, Bzura, Pilica, Kamienna. Wzdłuż rzek utrzymywane są wały przeciwpowodziowe na długości około 580 km. Główne obiekty hydrotechniczne to: Zbiornik Wodny Włocławek na Wiśle ze śluzą, Stopień Wodny Dębę na Narwi, Zbiornik Wodny Sulejów na Pilicy, Zbiornik Wodny Brody Iłżeckie na Kamiennej, Zbiornik Wodny Wióry na Świślinie, Zbiornik Cieszanowice na Luciąży, Zbiornik Miedzna na Wąglance, Zbiornik Domaniów na Radomce, Śluza Żerań i Kanał Żerański.