Ułatwienia dostępu

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa to niezależna prywatna organizacja pozarządowa, której misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.

Fundacja koncentruje się na programach wspierających zintegrowany rozwój wsi, rozwój przedsiębiorczości i tworzenie pozarolniczych miejsc pracy na wsi. W tym celu utworzono pierwszy w Polsce mikro-pożyczkowy program obsługujący obszary wiejskie. Uzupełnieniem usług mikro-pożyczkowych stały się usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie drobnej przedsiębiorczości. Dzisiaj Fundacja należy do najbardziej aktywnych instytucji mikropożyczkowych i instytucji rynku pracy w Polsce.

FDPA prowadzi również aktywną działalność edukacyjno-informacyjną. Wspiera instytucje oświatowe i badawcze oraz współpracuje z instytucjami doradczymi wspierającymi rolników i mieszkańców wsi. Współpraca ze środowiskiem naukowym oraz angażowanie się w debaty na temat najbardziej istotnych i aktualnych zjawisk zaowocowała szeregiem niezwykle cenionych publikacji. Najbardziej znaną pozycją jest wydawany co dwa lata „Raport o stanie wsi – Polska Wieś”. Fundacja jest również organizatorem cyklicznie odbywającego się konkursu „Polska Wieś – dziedzictwo i przyszłość”, którego celem jest m.in. promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi.

Od wielu lat FDPA zaangażowana jest w działania , które koncentrują się wokół tematów zmian klimatu, działań adaptacyjnych do zmian klimatu, promocji odnawialnych źródeł energii i ochrony zasobów wodnych. Fundacja była pierwszą instytucją, która w 2007 r. zainicjowała debatę na temat „Zmiany klimatu a rolnictwo i obszary wiejskie. Jak przygotować się do nieuchronnych zmian, jak zmniejszyć ich negatywny wpływ?”. Od tego czasu przeprowadziliśmy wiele ogólnopolskich kampanii edukacyjnych, podnoszących świadomość mieszkańców wsi na temat wpływu rolnictwa na stan środowiska i koniecznych działań, wspierających zrównoważony rozwój wsi. Swą działalność Fundacja prowadzi poprzez pięć własnych biur terenowych, oraz aktywną współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi z całej Polski, instytutami naukowymi, doradztwem rolniczym, izbami branżowymi, przedstawicielami administracji centralnej, regionalnej oraz lokalnymi społecznościami.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wszystkich włodarzy, mieszkańców oraz sympatyków zlewni Pilicy, dla których szczególnie ważne jest środowisko naturalne i konieczność dbania o jego stan zapraszamy do dialogu poprzez kontakt z nami

Copyright © 2025 LIFE Pilica