Obszar działania
Monitoring wpływu projektu na środowisko i rozwój regionu
Monitoring wpływu projektu na środowisko i rozwój regionu
Cele
Realizowany monitoring ma na celu zarejestrowanie zmian spowodowanych działaniami podejmowanymi w ramach projektu. W przypadku LIFE Pilica mowa o szerokim zakresie zmian: od zmian dotyczących jakości wody, stanu środowiska naturalnego, poprzez sytuację społeczno-gospodarczą, aż do zmian dotyczących postaw, indywidualny decyzji. Stąd też rozbudowany i różnorodny monitoring w projekcie. Wyzwaniem było takie zaprojektowanie monitoringu, by możliwe było jak najlepsze wychwycenie zmian oraz zmodyfikowanie działań w projekcie jeszcze w trakcie jego trwania.
Prowadzony jest także monitoring wzrostu świadomości mieszkańców dorzecza, jak również procesu współpracy pomiędzy podmiotami instytucjonalnymi zaangażowanymi w PGW, w celu monitorowania wpływu budowania potencjału na skuteczność wdrażania PGW.
Działania w ramach tematu
Monitoring wpływu projektu na jakość wód z zlewni Pilicy oraz bioróżnorodność w obszarach działań wdrożeniowych
W celu oceny osiągnięcia celów środowiskowych wykorzystujemy dane z Państwowego Monitoringu Środowiska. Równolegle w ramach LIFE Pilica realizowany jest monitoring wybranych parametrów środowiska w celu wykazania wpływu konkretnych działań zrealizowanych w ramach IP LIFE jak i działań komplementarnych na środowisko. Monitoring obejmuje analizy hydrochemiczne w zakresie monitoring substancji biogenicznych oraz wybranych pestycydów wód płynących, oraz Zbiornika Sulejów, jak również monitoring ichtiologiczny, czy analizy fitosocjologiczne.
Produkt:
Raporty dotyczące efektywności wdrażanych działań w kontekście poprawy jakości wód oraz zwiększenia bioróżnorodności.
Monitoring wpływu projektu na rozwój społeczno-ekonomiczny w zlewni Pilicy
Prace związane z monitoringiem wpływu projektu na rozwój społeczno – ekonomiczny w zlewni Pilicy polegają na obserwacji zmian, które zachodzą na obszarze zlewni w zakresie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz w wymiarze ekonomicznym. Celem prac jest próba odpowiedzi na pytanie dotyczące wpływu działań podejmowanych w projekcie na wyżej wymienione sfery funkcjonowania obszaru zlewni.
Działania realizowane są w drodze pozyskiwania i analizy danych statystycznych i ankietowych, odnoszących się do poziomu jednostek samorządu terytorialnego zlokalizowanych na terenie zlewni, w oparciu o które przygotowywane są raporty monitoringowe (cykliczne, zawierające prezentację podstawowych wskaźników odnoszących się do JST znajdujących się na terenie zlewni, oraz cząstkowe- zawierające ich pogłębione omówienie).
Produkt:
Raporty dotyczące wpływu realizacji projektu na ekonomikę obszaru zlewni Pilicy.
Monitoring procesu współpracy pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w PGW
To działanie zogniskowane jest wokół badania współpracy instytucji wymienionych w planach gospodarowania wodami (IIaPGW), czyli takich które zostały w nim wskazane jako instytucje realizujące lub sprawozdające wymienione działania. Punktem wyjścia jest mapowanie tych instytucji, zidentyfikowanie, określenie zakresów odpowiedzialności i kompetencji, by kolejno móc identyfikować istniejące struktury, powiązania oraz stan współpracy. Monitoring realizowany jest poprzez wykorzystanie metod socjologicznych, m.in. badań sondażowych, wywiadów - indywidualnych i grupowych.
Produkt:
Raporty „Analiza procesu współpracy pomiędzy podmiotami instytucjonalnymi zaangażowanymi w PGW pod kątem budowania potencjału”.
Osoby odpowiedzialne za ten obszar
Paweł Jarosiewicz
ERCE PAN
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zajmuję się monitoringiem skuteczności Ekohydrologicznych Rozwiązań Bliskich Naturze, w tym Sekwencyjnych Systemów Sedymentacyjno-Biofiltracyjnych. Szczególną uwagę skupiam na czynnikach hydrologicznych i jakości wód.
Aleksandra Chamerska
ERCA PAN
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W projekcie jestem odpowiedzialna za monitoring wód powierzchniowych w obszarach wdrożenia działań naprawczych zrealizowanych w zlewni Pilicy w ramach projektu LIFE Pilica. Do moich zadań należy m.in. wykonywanie analiz prób wody, materiału roślinnego i gleb w zakresie standardowych parametrów fizykochemicznych oraz substancji biogenicznych.
Martyna Kuzior
ERCE PAN
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Moja rola w tym działaniu to identyfikacja Interesariuszy, ich profilowanie, mapowanie, zrozumienie zakresów kompetencji i działań, ścisła współpraca z nimi. To także badania społeczne związane z identyfikacją istniejących struktur oraz stanu współpracy. Zaangażowana jestem w szczególności w proces badania percepcji Planów gospodarowania wodami przez Interesariuszy, zwłaszcza w zakresie znajomości zadań i instytucji wskazanych jako odpowiedzialne za realizację działań.
Paweł Czyż
ERCE PAN
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jestem odpowiedzialny za zadania związane z monitoringiem wpływu projektu na rozwój społeczno-ekonomiczny w zlewni Pilicy, w szczególności - analizę wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców zlewni Pilicy oraz wpływu realizacji projektu na ekonomikę obszaru, w oparciu o dane statystyczne i ankietowe.