Ułatwienia dostępu

Obszar działania
Budowanie potencjału dla wspierania wdrożenia

Cele

Rolą projektu jest stworzenie korzystnych warunków dialogu dla szerokiego grona interesariuszy. Nasze działania mają usprawnić prace nad wdrażaniem planów gospodarowania wodami poprzez wypracowanie metod efektywnej komunikacji i współpracy pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w ten proces. Istotne jest także podniesienie kwalifikacji osób zaangażowanych we wdrażanie PGW, na poziomie administracji rządowej i samorządowej poprzez organizację warsztatów specjalistycznych oraz konferencji z udziałem zagranicznych ekspertów.
Celem LIFE Pilica jest także dbałość o uspołecznienie procesu dokonywanych zmian i próbę zaktywizowania społeczności lokalnej, uruchomienie procesów zachodzących w społeczeństwie obywatelskim, w tym zauważenie roli środowiska naturalnego i konieczności dbania o jego stan poprzez przeprowadzenie kampanii informacyjnych.

Działania w ramach tematu

Wymiana doświadczeń w zakresie wdrażania PGW w obrębie PGW Wody Polskie oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników beneficjentów i interesariuszy projektu


Celem działania jest wypracowanie metod efektywnej komunikacji i współpracy pomiędzy jednostkami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

W szkoleniach będą uczestniczyli pracownicy PGW WP, co będzie sposobnością do wymiany doświadczeń zdobytych w ramach realizacji projektu zintegrowanego, co ułatwi transfer wypracowanych metod, rozwiązań i procedur na obszar całego kraju.

Produkt:

Warsztaty wymiany doświadczeń zdobytych w projekcie; szkolenia z zakresu wdrażania „Katalogu dobrych praktyk w zakresie robót hydrotechnicznych i prac utrzymaniowych; współpraca transgraniczna w ramach Polsko-Ukraińskiej Grupy Roboczej do spraw Planowania Wód Granicznych.

Budowanie potencjału dla poprawy komunikacji i współpracy oraz przekazywania doświadczeń pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w PGW Wody Polskie


Budowanie potencjału dla wdrażania planów gospodarowania wodami to zarówno diagnoza obecnego stanu, jak również przezwyciężanie ograniczeń, trudności w komunikacji, poprawa współpracy oraz wdrożenie usprawnień. Poprzez zbudowanie dobrego systemu współpracy i komunikacji możliwe będzie sprawniejsze i skuteczniejsze działanie, w tym realizacja zapisów PGW i jego kolejnych aktualizacji.

W ramach LIFE Pilica budowanie potencjału odbywa się w szczególności poprzez cykliczne Regionalne oraz Zlewniowe Spotkania Interesariuszy, a także poprzez kontakt z Interesariuszami, otwartość na ich potrzeby, czy próby ich włączania w działania projektowe.

Produkt:

Cykliczne spotkania Platformy Interesariuszy oraz 10 Policy brief zawierające wypracowane metody, procedury, wytyczne i zalecenia do dalszej współpracy przekazywane do odpowiednich ministerstw.

Zwiększanie świadomości społeczeństwa


Aby zwiększyć udział społeczeństwa w procesie decyzyjnym, konieczne jest podejmowanie działań mających na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie PGW.

Bardzo ważne jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa dotyczącej zrównoważonego gospodarowania wodami w kraju oraz ochrony środowiska . Ważne jest, aby odbiorcy kampanii dowiedzieli się w jaki sposób prowadzi się gospodarkę wodną w kraju, jaką rolę pełni plan gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, co to jest program wodno-środowiskowy kraju i jakie działania zawiera oraz dlaczego tak ważne jest osiągnięcie dobrego stanu wód. Bez tej wiedzy społeczeństwo nie będzie w stanie wziąć aktywnego udziału w procesie wdrażania działań zawartych w PGW oraz opracowywania kolejnych jego aktualizacji.

Ważną rolę pełni także edukacja dzieci i młodzieży. Pokazywanie w przystępny sposób podstawowych zależności w środowisku naturalnym oraz akcentowanie konieczności zachowań pro-środowiskowych w codziennym życiu pozwoli na wypracowanie dobrych zwyczajów wśród młodszych pokoleń. Znacznie ułatwi to wprowadzanie działań zawartych w kolejnych aktualizacjach PGW oraz przyniesie wymierne efekty w przyszłości.

Produkt:

Spotkania ogólnodostępne, kapanie medialne, social media, publikacje popularno-naukowe i naukowe, strona internetowa.

Współpraca międzynarodowa w celu wymiany doświadczeń w zakresie wdrażania PGW


Jednym ze sposobów rozpowszechniania informacji o projekcie jest nawiązywanie kontaktów z beneficjentami innych projektów realizowanych w ramach instrumentu finansowego LIFE, a także innych projektów krajowych i międzynarodowych. Spotkania osób realizujących projekty o zbliżonej tematyce są cennym źródłem wymiany wiedzy specjalistycznej, technologii i doświadczeń, które pozwolą z jednej strony na promowanie, informowanie o własnym projekcie i prezentowanie proponowanych działaniach, z drugiej są olbrzymią szansą na udoskonalanie własnych założeń, korzystanie z doświadczeń innych projektów. Kontakty z innymi projektami są realizowaniem założeń społeczeństwa globalnego i idei integracji, na których opiera się Unia Europejska.

Produkt:

Wymiana doświadczeń z innymi projektami LIFE; prezentacja wyników projektu na konferencjach krajowych i zagranicznych.

Osoby odpowiedzialne za ten obszar

Katarzyna Knapińska
PGW WP RZGW w Warszawie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W tym temacie jestem odpowiedzialna za aktywną pracę z Interesariuszami Projektu, dbanie o rozwój relacji oraz poszerzanie naszej sieci kontaktowej. Odpowiadam także za organizację szkoleń i warsztatów, opracowywanie i procedowanie dokumentacji przetargowej oraz współpraca z podwykonawcami.
Martyna Kuzior
ERCE PAN
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W tym działaniu jestem odpowiedzialna za kontakt z Interesariuszami Projektu, w szczególności poprzez cykliczne Regionalne oraz Zlewniowe Spotkania Interesariuszy projektu LIFE Pilica. Skupiam się na dbaniu o dobre relacje z każdą z grup Odbiorców i Beneficjentów działań, budowaniu zaufania między Zespołem Projektu a Instytucjami, tworzeniu lepszego klimatu dla zmian i dobrej współpracy, zrozumieniu i uwzględnianiu opinii, potrzeb i oczekiwań Interesariuszy.
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wszystkich włodarzy, mieszkańców oraz sympatyków zlewni Pilicy, dla których szczególnie ważne jest środowisko naturalne i konieczność dbania o jego stan zapraszamy do dialogu poprzez kontakt z nami

Copyright © 2025 LIFE Pilica