Ułatwienia dostępu

Obszar działania
Adaptacja miast do zmian klimatu

Cele

Dokonamy przeglądu obecnych potrzeb miast w zakresie adaptacji do zmian klimatu ze szczególnym uwzględnieniem sektora gospodarki wodnej, w tym systemów kanalizacji deszczowej. Przegląd zostanie przeprowadzony w oparciu o istniejącą dokumentację i wywiady z zainteresowanymi stronami. Następnie w oparciu o te informacje zostaną opracowane plany adaptacji miast do zmian klimatycznych dla tych miast. Plan będzie strategicznym dokumentem, którego wdrożenie powinno zaowocować lepszą gospodarką wodną w miastach oraz ułatwić pozyskiwanie środków na inwestycje w działania adaptacyjne. Ponadto przyczyni się do redukcji bezpośredniego odprowadzania zanieczyszczeń z systemów kanalizacji miejskiej do wód zlewni Pilicy, w szczególności w przypadku ekstremalnych zjawisk opadowych, które w tej części Polski będą się częściej pojawiać. Zwiększy również lokalną retencję wód burzowych w miastach.
W ramach tego tematu prowadzimy także działania demonstracyjne w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury w każdym z miast oraz biotechnologii ekohydrologicznych, aby zademonstrować w ten sposób wspieranie lokalnej retencji i oczyszczania wód burzowych (podejście oparte na kontroli źródeł). Działania będą monitorowane pod kątem ich skuteczności.

Działania w ramach tematu

Opracowanie Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu dla sektora gospodarki wodnej na obszarach zurbanizowanych


W miastach demonstracyjnych: Koniecpolu, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Sulejowie oraz Włoszczowie stworzone zostaną platformy interesariuszy – Zespoły Miejskie (ZM), składające się z przedstawicieli samorządów, operatorów infrastruktury gospodarki wodnej, lokalnych specjalistów, partnerów społecznych i in. ZM będą pracowały wraz z ekspertami FPP nad Miejskimi Planami Adaptacji (MPA) i ich późniejszym wdrażaniem. Ministerstwo Środowiska w „Podręczniku adaptacji dla miast – wytyczne do przygotowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu” określiło metodologię sporządzania MPA. Realizacja MPA składać się będzie z następujących etapów:
- stworzenie platform interesariuszy (Zespołów Miejskich) w każdym z miast
- modelowanie systemów kanalizacji
- analizy klimatyczne i ekonomiczne
- opracowanie miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu
- wsparcie miast w procesie wdrażania miejskich planów adaptacji.

Produkt:

Opracowanie miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu wraz z analizą kosztów i korzyści oraz wspieranie miast w procesie ich wdrażania.

Demonstracyjne wdrażanie rozwiązań dla zarządzania wodami opadowymi w zlewni Pilicy


Działania w projekcie LIFE Pilica stawiają sobie za cel promocję rozwiązań opartych na przyrodzie, pokonywanie barier w ich wdrażaniu, czy przełamywanie sceptycyzmu mieszkańców i włodarzy. Temu celowi służyć będą demonstracyjne wdrożenia opracowanych w ERCE PAN biotechnologii ekohydrologicznych. To także działania z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, których szeroki wachlarz w swojej ofercie ma FPP Enviro Sp. z.o.o. Ich doświadczenia zdobyte przy realizacji wcześniejszych projektów zostaną wykorzystane we wdrożeniach prezentujących wykorzystanie błękitno-zielonej infrastruktury oraz sekwencyjnych systemów sedymentacyjno-biofiltracyjnych do gospodarowania wodami opadowymi na terenach miast.

Produkt:

Dokumentacja projektowa oraz wdrożenie błękitno zielonej-infrastruktury oraz sekwencyjnych systemów sedymentacyjno-biofiltracyjnych dla zarzadzania wodami opadowymi i zwiększenia retencji wody.

Osoby odpowiedzialne za ten obszar

Paweł Szałański
FPP Enviro Sp. z o. o.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jako koordynator projektu ze strony benficjenta FPP Enviro prowadzę nadzór merytoryczny nad realizacją działań projektu w zakresie przygotowania i wdrażania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. Prowadzę warsztaty tematyczne oraz odpowiadam za realizację demonstracyjnej błękitno-zielonej infrastruktury.
Iwona Wagner
FPP Enviro Sp. z o. o.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jako ekspert ds. ekohydrologii miejskiej i adaptacji do zmiany klimatu nadzoruję merytorycznie pracę nad tworzeniem i wdrażaniem miejskich planów adaptacji, prowadzę warsztaty tematyczne oraz oceniam projekty i realizacje demonstracyjnej błękitno-zielonej infrastruktury.
Nela Galimska
FPP Enviro Sp. z o. o.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Odpowiadam za tworzenie i pomoc we wdrażaniu miejskich planów adaptacji do zmian klimatu, prowadzę warsztaty tematyczne oraz pomagam w tworzeniu projektów i realizacji demonstracyjnej błękitno-zielonej infrastruktury. Pomagam również w administracji projektu.
Mariusz Biernacki
PGW WP RZGW w Warszawie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Moja rola w tym temacie to przede wszystkim zapewnienie sprawnej realizacji prac wdrożeniowych związanych budową niebiesko-zielonej infrastruktury a także nadzorowanie prac pielęgnacyjnych i konserwatorskich.
Katarzyna Izydorczyk
ERCE PAN
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Moje zadanie to promowanie rozwiązań opartych na przyrodzie w gospodarowaniu wodami poprzez wspieranie współpracy pomiędzy włodarzami miast, naukowcami i biurami projektowymi w trakcie opracowywania lokalnych rozwiązań dla zatrzymywania wód opadowych na terenach zurbanizowanych.
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wszystkich włodarzy, mieszkańców oraz sympatyków zlewni Pilicy, dla których szczególnie ważne jest środowisko naturalne i konieczność dbania o jego stan zapraszamy do dialogu poprzez kontakt z nami

Copyright © 2024 LIFE Pilica