Accessibility Tools
W ramach projektu Life Pilica realizowane jest zadanie pn. E.2.1. Organizacja warsztatów specjalistycznych dla podnoszenia kwalifikacji pracowników beneficjentów i interesariuszy. Celem tego zadania jest organizacja 8 szkoleń z zakresu wdrażania dobrych praktyk przy wykonywaniu prac utrzymaniowych. W przeprowadzonych do tej pory trzech spotkaniach szkoleniowych wzięło udział łącznie 102 pracowników Wód Polskich oraz 7 osób z Ministerstwa Infrastruktury z Departamentu Orzecznictwa i Kontroli Gospodarowania Wodami.
Szkolenia prowadzone są w trybie 2-dniowego wyjazdu. Pierwszy dzień poświęcony jest na wykłady, podczas których eksperci przybliżają kwestie związane m.in. z oddziaływaniem prac utrzymaniowych na aspekty przyrodnicze oraz hydromorfologiczne. Przedstawiane są także główne założenia „Katalogu dobrych praktyk" z podkreśleniem roli, jaką pełni on w procesie planowania prac utrzymaniowych, z uwzględnieniem interesu wszystkich podmiotów korzystających z wód, a także potrzeb środowiska.
W części teoretycznej uczestnicy szkoleń wysłuchali prezentacji na temat:
ℹ️ Wskazań dotyczących prowadzenia prac utrzymaniowych w kontekście potrzeby stabilizacji i odtwarzania zasobów wodnych zlewni - przedstawione przez dr inż. Ilona Biedroń, ekspert ds. renaturyzacji wód powierzchniowych w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prezes Fundacji Zdrowa Rzeka;
ℹ️ Wpływu prac utrzymaniowych na cele i przedmioty ochrony przyrodniczych obszarów chronionych i jego konsekwencji prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów gatunków chronionych i obszarów Natura 2000 - zaprezentowany przez mgr inż. Paweł Pawlaczyk, samodzielny specjalista w Klub Przyrodników;
ℹ️ Wpływu prac utrzymaniowych i robót hydrotechnicznych na organizmy wodne, w tym biologicznych elementów oceny stanu wód (fitoplankton, fitobentos, makrofity, makrobezkręgowce, ichtiofauna) oraz dobrych praktyk służących ograniczeniu negatywnych oddziaływań - przedstawił dr Paweł Prus, ekspert ds. analiz środowiskowych, firma Paweł Prus - Hydrobiologia – Rybactwo;
ℹ️ Oceny stanu hydromorfologicznego rzek jako elementu dobrych praktyk w planowaniu prac utrzymaniowych i robót hydrotechnicznych - przedstawił dr inż. Szymon Jusik, adiunkt w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ekspert ds. hydromorfologii w Fundacji WWF Polska
ℹ️ Hydraulicznych i hydromorfologicznych uwarunkowań dobrych praktyk utrzymania wód – został omówiony przez dr hab. inż. Zbigniew Popek, em. prof. SGGW, Instytut Inżynierii Środowisk.
Drugiego dnia odbywają się warsztaty połączone z wizytami terenowymi i prezentacją przeprowadzonych prac utrzymaniowych. Szkolenia mają służyć wsparciu pracowników realizujących prace utrzymaniowe, utrwaleniu i poszerzeniu zakresu ich wiedzy. Wspólne warsztaty są także po to, aby zidentyfikować bariery we wdrażaniu dobrych praktyk robót hydrotechnicznych i prac utrzymaniowych, a następnie móc je eliminować.
Pierwsze szkolenie odbyło się w czerwcu tego roku, na terenie Zarządu Zlewni w Kielcach. Uczestniczyli w nim pracownicy RZGW w Krakowie i RZGW w Rzeszowie oraz podległych im jednostek.
Drugi dzień szkolenia, warsztaty w terenie poprowadził mgr inż. Michał Bień, dyrektor biura Okręgu PZW w Kielcach. Rozpoczął prezentacją na temat niskokosztowych działań renaturyzacyjnych na przykładzie świętokrzyskich rzek. A w dalszej kolejności uczestnicy udali się w teren w następujące miejsca:
Kolejne szkolenia odbyły się na terenie Zarządu Zlewni w Sandomierzu. Jednostka Wód Polskich została wewnętrznie wyróżniona za dobre praktyki utrzymaniowe.
Drugi dzień w terenie poprowadził Dariusz Sobczyk, dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu, który przedstawił prezentację nt. „Dobre praktyki" w praktyce – korzyści i napotkane problemy w zastosowaniu działań z katalogu dobrych praktyk w ZZ w Sandomierzu.
Podczas wizyty w terenie, uczestnicy odwiedzili następujące miejsca:
I szkolenie 17-18.06.2024 r.
II szkolenie 14-15.10.2024 r.
III szkolenie 5-6.11.2024 r.
All the authorities, residents and supporters of the Pilica catchment, for whom the natural environment is particularly important and the need to care for its condition,
are invited to dialogue by contacting us