Accessibility Tools

Partners

Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) jest instytutem badawczym specjalizującym się w dziedzinie ekohydrologii: jej rozwoju, wdrażaniu i rozpowszechnianiu.

Ekohydrologia, której podstawy sformułowano w Polsce (Zalewski i in. 1997, Zalewski 2000, 2011, 2014). Niezmiennie od 1996 roku Ekohydrologia stanowi jeden z kluczowych priorytetów ONZ w zakresie globalnej gospodarki wodnej. Również w strategii VIII Fazy Międzynarodowego Programu Hydrologicznego (IHP) UNESCO na lata 2014-2021 priorytet „Ekohydrologia” został zatwierdzony jako jeden z 6-ciu filarów strategii.

ERCE PAN prowadzi transdyscyplinarną działalność naukową w obszarze nauk przyrodniczych i nauk o ziemi w ramach realizacji badań podstawowych oraz rozwojowych (www.erce.unesco.lodz.pl/ news/folder). Badania koncentrują się wokół dwóch głównych nurtów badawczych: (1) zastosowania rozwiązań ekohydrologicznych dla poprawy jakości wód wymaganych prawem krajowym jak również dyrektywami Komisji Europejskiej oraz (2) zastosowania mikrobiologii i badań molekularnych w biotechnologiach ekohydrologicznych. Badania w ramach głównych filarów rozszerzane są o zagadnienia bioekonomii cyrkularnej, badań nad systemami społeczno-ekologicznymi, a także o rozwiązania oparte na procesach zachodzących w ekosystemach naturalnych (ang. nature-based solutions), które są priorytetem zarówno polskiej polityki odpowiedzialnego rozwoju, strategii Komisji Europejskiej, jak i polityki ONZ – wyrażonej w strategicznym dokumencie „Sustainable Development Goals”.

Pracownicy to specjaliści z zakresu nauk o środowisku: biolodzy, ekolodzy, inżynierowie środowiska, biochemicy i genetycy. Pracownicy są autorami lub współautorami licznych artykułów naukowych, które ukazały się w czasopismach międzynarodowych, w tym w czasopismach posiadających Impact Factor. Dynamiczny i kreatywny zespół zdobył doświadczenie zarówno przy realizacji:

- projektów krajowych: finansowanych przez NCN, NCBiR oraz MNiSW

- projektów zagranicznych, m.in. projektów w ramach Programów Ramowych KE: FAME, ALTER, EXPEER, AMBER H2020, eLTER H2020, NAiAD H2020, RECONECT H2020, oraz w ramch instrumentów LIFE+: (EKOROB, ENVEUROPE), Interreg BSR: (WATERDRIVE), czy Biodiversa (ENABLE);

- jak i w działaniach organizacyjnych takich jak organizacja międzynarodowych i krajowych konferencji czy szkoleń specjalistycznych.

Do you want to know more?

All the authorities, residents and supporters of the Pilica catchment, for whom the natural environment is particularly important and the need to care for its condition,
are invited to dialogue by contacting us

Copyright © 2025 LIFE Pilica