Przez Sylwia Chmielewska dnia czwartek, 28 listopad 2024
Kategoria: Wybierz kategorię

Specjalistyczne warsztaty dla pracowników Wód Polskich


Jednym z wyzwań, które postawiono przed projektem zintegrowanym LIFE Pilica jest budowanie potencjału do wdrożenia działań naprawczych, wskazanych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, w obrębie zlewni rzeki Pilicy. Ważnym elementem projektu jest organizacja specjalistycznych warsztatów m.in. dla pracowników Wód Polskich.
 


Przeszkoliliśmy już ponad 100 osób

W ramach projektu Life Pilica realizowane jest zadanie pn. E.2.1. Organizacja warsztatów specjalistycznych dla podnoszenia kwalifikacji pracowników beneficjentów i interesariuszy. Celem tego zadania jest organizacja 8 szkoleń z zakresu wdrażania dobrych praktyk przy wykonywaniu prac utrzymaniowych. W przeprowadzonych do tej pory trzech spotkaniach szkoleniowych wzięło udział łącznie 102 pracowników Wód Polskich oraz 7 osób z Ministerstwa Infrastruktury z Departamentu Orzecznictwa i Kontroli Gospodarowania Wodami. 

Pierwszy dzień - szkolenie teoretyczne 

Szkolenia prowadzone są w trybie 2-dniowego wyjazdu. Pierwszy dzień poświęcony jest na wykłady, podczas których eksperci przybliżają kwestie związane m.in. z oddziaływaniem prac utrzymaniowych na aspekty przyrodnicze oraz hydromorfologiczne. Przedstawiane są także główne założenia „Katalogu dobrych praktyk" z podkreśleniem roli, jaką pełni on w procesie planowania prac utrzymaniowych, z uwzględnieniem interesu wszystkich podmiotów korzystających z wód, a także potrzeb środowiska. 

W części teoretycznej uczestnicy szkoleń wysłuchali prezentacji na temat:

ℹ️ Wskazań dotyczących prowadzenia prac utrzymaniowych w kontekście potrzeby stabilizacji i odtwarzania zasobów wodnych zlewni - przedstawione przez dr inż. Ilona Biedroń, ekspert ds. renaturyzacji wód powierzchniowych w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prezes Fundacji Zdrowa Rzeka;

ℹ️ Wpływu prac utrzymaniowych na cele i przedmioty ochrony przyrodniczych obszarów chronionych i jego konsekwencji prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów gatunków chronionych i obszarów Natura 2000 - zaprezentowany przez mgr inż. Paweł Pawlaczyk, samodzielny specjalista w Klub Przyrodników;

ℹ️ Wpływu prac utrzymaniowych i robót hydrotechnicznych na organizmy wodne, w tym biologicznych elementów oceny stanu wód (fitoplankton, fitobentos, makrofity, makrobezkręgowce, ichtiofauna) oraz dobrych praktyk służących ograniczeniu negatywnych oddziaływań - przedstawił dr Paweł Prus, ekspert ds. analiz środowiskowych, firma Paweł Prus - Hydrobiologia – Rybactwo;

ℹ️ Oceny stanu hydromorfologicznego rzek jako elementu dobrych praktyk w planowaniu prac utrzymaniowych i robót hydrotechnicznych - przedstawił dr inż. Szymon Jusik, adiunkt w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ekspert ds. hydromorfologii w Fundacji WWF Polska

ℹ️ Hydraulicznych i hydromorfologicznych uwarunkowań dobrych praktyk utrzymania wód – został omówiony przez dr hab. inż. Zbigniew Popek, em. prof. SGGW, Instytut Inżynierii Środowisk.


Drugi dzień - praktyczne warsztaty w terenie 

Drugiego dnia odbywają się warsztaty połączone z wizytami terenowymi i prezentacją przeprowadzonych prac utrzymaniowych. Szkolenia mają służyć wsparciu pracowników realizujących prace utrzymaniowe, utrwaleniu i poszerzeniu zakresu ich wiedzy. Wspólne warsztaty są także po to, aby zidentyfikować bariery we wdrażaniu dobrych praktyk robót hydrotechnicznych i prac utrzymaniowych, a następnie móc je eliminować.

W czerwcu w Kielcach, w październiku i listopadzie w Sandomierzu

Pierwsze szkolenie odbyło się w czerwcu tego roku, na terenie Zarządu Zlewni w Kielcach. Uczestniczyli w nim pracownicy RZGW w Krakowie i RZGW w Rzeszowie oraz podległych im jednostek.

Drugi dzień szkolenia, warsztaty w terenie poprowadził mgr inż. Michał Bień, dyrektor biura Okręgu PZW w Kielcach. Rozpoczął prezentacją na temat niskokosztowych działań renaturyzacyjnych na przykładzie świętokrzyskich rzek. A w dalszej kolejności uczestnicy udali się w teren w następujące miejsca:


Kolejne szkolenia odbyły się na terenie Zarządu Zlewni w Sandomierzu. Jednostka Wód Polskich została wewnętrznie wyróżniona za dobre praktyki utrzymaniowe.

Drugi dzień w terenie poprowadził Dariusz Sobczyk, dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu, który przedstawił prezentację nt. „Dobre praktyki" w praktyce – korzyści i napotkane problemy w zastosowaniu działań z katalogu dobrych praktyk w ZZ w Sandomierzu.

Podczas wizyty w terenie, uczestnicy odwiedzili następujące miejsca:


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z zrealizowanych szkoleń

​I szkolenie 17-18.06.2024 r.

II szkolenie 14-15.10.2024 r. 

III szkolenie 5-6.11.2024 r.