W 2024 roku odnotowano średni wzrost o 43% w ilości ścieków odebranych z nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe w porównaniu z rokiem 2023. To pozytywny wynik wynikający z rocznego podsumowania funkcjonowania aplikacji „Monitoring Ścieki Polskie", wdrażanej przez Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN w gminach z obszaru zlewni Pilicy w ramach projektu LIFE Pilica.
Wyniki zostały zaprezentowane 12 marca 2025 r. podczas seminarium tematycznego pt. „Efektywność narzędzia do zarządzania ściekami w JST", które odbyło się w Urzędzie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez ERCE PAN we współpracy z Miastem Tomaszów Mazowiecki oraz firmą Ścieki Polskie.
Podczas spotkania zaprezentowano również:
- cyfrowe narzędzia wspierające pracę urzędników (Miasto Tomaszów Mazowiecki),
- dobre praktyki wdrażania strategii gospodarki komunalnej i rozwoju turystyki (Gmina Tomaszów Mazowiecki),
- nowe funkcjonalności aplikacji do zarządzania ściekami dowożonymi oraz ich wpływ na potencjalne zwiększenie dochodów gminy (Ścieki Polskie),
- informacje dotyczące kontroli WIOŚ w zakresie gospodarki nieczystościami ciekłymi w JST (Stowarzyszenie Instytut Edukacji Środowiskowej).
W seminarium uczestniczyło blisko 100 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, w tym burmistrzowie, wójtowie, pracownicy urzędów miast i gmin, a także reprezentanci zakładów komunalnych i oczyszczalni ścieków – zarówno z obszaru zlewni Pilicy, jak i ze Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich.
Dziękujemy za udział w spotkaniu Uczestnikom i Prelegentom!