5 października 2022 roku, w ramach realizacji projektu LIFE Pilica, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się seminarium tematyczne: "Nowe zadania i obowiązki gmin w zakresie nieczystości ciekłych w świetle najnowszych aktów prawnych". Organizatorami tego wydarzenia byli: Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN z Łodzi, Instytut Edukacji Środowiskowej oraz Piotrkowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.
Seminarium tematyczne było zorganizowane jako odpowiedź na potrzeby Interesariuszy Projektu LIFE Pilica, zgłoszone podczas spotkań regionalnych organizowanych w połowie maja oraz na początku czerwca 2022 r. w każdym województwie leżącym w zlewni rzeki Pilicy. Podczas warsztatów poruszyliśmy temat zmiany ustawy dotyczącej prawa wodnego oraz kilku innych ustaw. Zmiany te zwiększają obowiązki gmin w zakresie ewidencjonowania, kontroli i sprawozdawczości z eksploatacji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Ustawa została przyjęta w dniu 7 lipca br. (Dz.U. 2022 poz. 1549; https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001549 ).
Zaproszenie na seminarium tematyczne zostało skierowane do 93 gmin leżących w zlewni rzeki Pilicy, czyli obszarze działania Projektu LIFE Pilica. Wśród zaproszonych uczestników znaleźli się przedstawiciele gmin, zakładów komunalnych i oczyszczalni ścieków. Udział w wydarzeniu zadeklarowało 77 osób z terenu 35 gmin.
Głównym celem spotkania było wsparcie merytoryczne dla samorządowców ze zlewni Pilicy w zakresie wprowadzonej Ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.
Mecenas Paweł Małkiewicz omówił zmiany legislacyjne, m.in. nowe znaczenie definicji "nieczystości ciekłych", zakres sprawozdania rocznego z zakresu nieczystości ciekłych, które będzie obowiązkowe dla gmin od 1 stycznia 2023 r., zmiany w zezwoleniach oraz sprawozdaniach kwartalnych, sposoby przeprowadzania kontroli z narzuconą ustawowo minimalną częstotliwością - raz na dwa lata każda nieruchomość wyposażona w ZB i POŚ, terminy wprowadzania w życie znowelizowanych przepisów.
Doświadczenie Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we wdrażaniu narzędzi cyfrowych do zarządzania nieczystościami ciekłymi przedstawił Pan Michał Rżanek, Prezes Zarządu Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. oraz Pani Maria Staniaszek - Baszczyk.
Ważnym punktem seminarium była prezentacja narzędzi cyfrowych wspomagających gospodarowanie nieczystościami na poziomie gminy i oczyszczalni ścieków. Temat omówił Wojciech Witowski, Prezes Spółki Ścieki Polskie. Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z możliwościami wykorzystywania narzędzi cyfrowych do monitorowania i zarządzania gospodarką ściekową w gminie. Omówiliśmy poszczególne moduły, do których może być wykorzystywana aplikacja.
Paweł Zalewski z firmy AQT Water SA przedstawił prezentację: „Indywidualne (pasywne) systemy asenizacji – dobór, montaż, eksploatacja, serwis - ekonomia oczyszczalni bezprądowych w świetle wzrostu cen energii oraz nowych przepisów".
Kolejnym krokiem wspierającym gminy z terenu zlewni Pilicy jest planowane działanie Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN w ramach projektu LIFE Pilica, polegające na skierowaniu wsparcia finansowego do gmin z terenu zlewni Pilicy na zakup abonamentu do aplikacji w zakresie obiegu informacji o ściekach dowożonych. W tym celu kontaktujemy się z gminami, by zbadać zainteresowanie i potrzeby w tym zakresie.
Bardzo dziękujemy za Państwa udział i zaangażowanie. Cieszymy się, że seminarium tematyczne spotkało się z Państwa uznaniem i tak dużym zainteresowaniem.