W dniu 12 lutego 2024 roku odbyły się warsztaty zorganizowane przez ERCE PAN, czyli jedną z dwóch (obok PGW WP RZGW w Warszawie) instytucji realizujących projekt RECONECT w Polsce. Projekt silnie podkreśla wagę współpracy oraz uczenia się na podstawie doświadczeń i transferu wiedzy.
Pierwsza część spotkania poświęcona była na przedstawieniu projektu RECONET, jego głównych celów, przypadku polskiego oraz NBS-ów. W drugiej części spotkania Pan Dyrektor Przemysław Gruszecki z PGW WP KZGW przedstawił krajowe dokumenty prawne w powiązaniu ze zmianami klimatu. Z kolei reprezentant KOWR Pan Ksawery Skąpski omówił: Satelitarny system monitorowania upraw (S2MUR) jako narzędzie do monitorowania suszy w rolnictwie. Cała sesja poświęcona była ryzykom związanym z suszą oraz powodzią, a także ich zarządzaniem na gruncie polskim. Sesja była zakończona dyskusja, która głównie skupiała się na zaawansowana programu i możliwości monitoringu poprzez dane satelitarne. Z kolei Przedstawiciele Biura Planowania Województwa Łódzkiego zreferowali dokumenty regionalne i lokalne, w których znajdziemy zapisy dotyczące ochrony przyrody oraz wykorzystywania NBS.
Kolejna sesja omawiała korzyści wynikające z stosowania rozwiązań typu NBS. Dr Kinga Krazue (ERCE PAN) przybliżyła tematykę usług ekosystemowych, korzyści oraz współkorzyści, a także analiz koszt-efekt, czy analiz utraconych szans. Dr Paweł Jarosiewicz (ERCE PAN) omówił możliwości wykorzystania Sekwencyjnych Systemów Sedymentacyjno-Biofiltracyjny do ograniczania zanieczyszczenia wód biogenami i ksenobiotykami.
Ostatnia sesja prezentacji miała na celu przybliżenie polskiego obszaru demonstracyjnego w ramach RECONECT, prezentacje dotyczącą zastosowania modelowania w celu wykazania skuteczności NBS jako skumulowanego efektu wielu środków NBS w skali dużego dorzecza na poziomie Pilicy wygłosiły przedstawicielki RZGW w Warszawie – Panie Marzena Rutkowska-Filipczak i Agnieszka Wojcieszak. Na zakończenie Pani dr Marta Puzdrowska (ERCE PAN) omówiła badania terenowe oraz pracę w zlewni rzeki Bogdanówki. W dyskusji poruszono problem własności gruntów, co przy ogólnej chęci społeczeństwa względem NBS bardzo komplikuje postępowanie.