Jesienią 2024 r. odbył się III Cykl Spotkań Regionalnych Interesariuszy projektu LIFE Pilica. Regionalne spotkania interesariuszy dedykowane są przedstawicielom instytucji regionalnych oraz jednostek samorządu terytorialnego działających na terenie zlewni rzeki Pilicy. Takie cykliczne wydarzenia to idealna okazja do wymiany doświadczeń oraz budowania trwałych relacji i współpracy na rzecz środowiska w kontekście realizacji zadań projektu Life Pilica.
W tegorocznym cyklu wzięło udział 158 Przedstawicieli z 48 gmin oraz 40 instytucji regionalnych takie jak: Urzędy Marszałkowskie, Urząd Wojewódzki, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwa, Wojewódzkie Zespoły Parków Krajobrazowych, Starostwa Powiatowe, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Polski Związek Wędkarski, jednostki podległe PGW Wody Polskie.
Warto zaznaczyć, że uczestnictwo tak licznej grupy przedstawicieli instytucji świadczy o rosnącym zainteresowaniu współpracą na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w regionie.
Cztery spotkania odbyły się:
- województwo łódzkie: 16 października 2024 r. w Sulejowie
- województwo mazowieckie: 17 października 2024 r. w Klwowie
- województwo śląskie i małopolskie: 13 listopada 2024 r. w Podlesicach
- województwo świętokrzyskie: 14 listopada 2024 r. w Fałkowie
Program III Cyklu Spotkań Regionalnych Interesariuszy zakładał czas na prezentację wyników działań zrealizowanych przez wszystkich Beneficjentów za okres od maja 2023 do września 2024r., czyli czas od ostatniej edycji tego wydarzenia. Beneficjent koordynujący, Regionalny Zarząd Gospodarowania Wodami (RZGW) w Warszawie zaprezentował szereg działań, w tym wsparcie jednostek samorządowych w uporządkowaniu obszarów nieskanalizowanych, ciągłość biologiczną w Zlewni Pilicy – stan obecny oraz plany na pilotażowe przywrócenie tych obszarów. Zachęcał do współpracy przy wsparciu inicjatyw społecznych jako sposób na promowanie postaw ekologicznych.
Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii (ERCE PAN) w Łodzi, w ramach projektu LIFE Pilica przedstawiło informacje o wsparciu gmin w procesie cyfryzacji zarządzania nieczystościami dowożonymi. Podkreślono również wagę współpracy z interesariuszami w zakresie zagospodarowania wód opadowych. Dr Paweł Jarosiewicz przybliżył badania prowadzone na starorzeczu Pociosek w dolinie Pilicy, które uwzględniają opracowany model hydrologiczny.
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, realizując projekt LIFE Pilica zaprezentowała działania edukacyjne dla uczniów szkół kształcących na kierunkach rolniczych z zakresu ochrony wód i gleb oraz ograniczania zanieczyszczeń pochodzących ze źródeł rolniczych. Fundacja omówiła spotkania lokalne w ramach działań informacyjno-promocyjnych projektu LIFE oraz działania komplementarne, skupiające się na ograniczeniu wpływu presji rolniczej na środowisko.
Firma FPP Enviro przedstawiała postępy prac nad Miejskimi Planami Adaptacji (MPA) do Zmian Klimatu dla pięciu miast w zlewni rzeki Pilicy. W planach jest budowa demonstracyjnej błękitno-zielonej infrastruktury w każdym z miast oraz wsparcie w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie w infrastruktury z działań adaptacyjnych. Prezentacja tych działań miała na celu zachęcenie kolejnych gmin do współpracy przy MPA. Dodatkowo mec. Mianowski z Kancelarii RMS Mianowski Sawicki wygłosił prelekcję pt. „Aktualne zmiany w prawodawstwie związanym z planowaniem działań adaptacyjnych".
W trakcie warsztatów o finansowaniu działań adaptacyjnych do zmian klimatu, które poprowadzili przedstawiciele FPP Enviro, omówiono wyzwania klimatyczne w miastach i gminach wiejskich, podkreślając różnorodność problemów i narzędzi adaptacyjnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się praktyczne rozwiązania, takie jak: błękitno-zielona infrastruktura, modernizacja systemów wodno-kanalizacyjnych oraz efektywność energetyczna. Duży nacisk położono na dostępne instrumenty finansowe (LIFE, FENIX, Szwajcarski Program Współpracy), które oferują szerokie możliwości, ale wymagają odpowiedniego przygotowania wniosków. Uczestnicy uczyli się planować projekty: od identyfikacji zagrożeń po wybór źródeł finansowania, zwracając uwagę na wyzwania, jak wkład własny czy wymogi formalne. Podkreślono znaczenie współpracy międzysektorowej i zaangażowania społeczności lokalnych. Kluczowym wnioskiem było przekonanie, że wymogi konkursowe często wykluczają małe gminy, które mogą mieć trudności z obsługą dużych projektów, takich jak program LIFE. Warsztaty dały praktyczne wskazówki dotyczące rozwiązywania lokalnych problemów adaptacyjnych.
Do pobrania bardziej szczegółowa notatka z prezentacji Beneficjentów:
Zapraszamy poniżej do galerii:
- województwo łódzkie: 16 października 2024 r. w Sulejowie
- województwo mazowieckie: 17 października 2024 r. w Klwowie
- województwo śląskie i małopolskie: 13 listopada 2024 r. w Podlesicach
- województwo świętokrzyskie: 14 listopada 2024 r. w Fałkowie